Tennis' leading expert? Data. Let's build a Smarter Planet.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 9: Tuesday, September 2
Arthur Ashe Stadium
11:00am
 Men's Doubles - Quarterfinals
Scott Lipsky (USA)
Rajeev Ram (USA)
vs.
Eric Butorac (USA) [12]
Raven Klaasen (RSA) [12]

Not Before: 12:00pm
 Women's Singles - Quarterfinals
Belinda Bencic (SUI)
vs.
Shuai Peng (CHN)

 Men's Singles - Round 4
Grigor Dimitrov (BUL) [7]
vs.
Gael Monfils (FRA) [20]

Arthur Ashe Stadium
7:00pm
 Men's Singles - Round 4
Roberto Bautista Agut (ESP) [17]
vs.
Roger Federer (SUI) [2]

 Women's Singles - Quarterfinals
Caroline Wozniacki (DEN) [10]
vs.
Sara Errani (ITA) [13]

Louis Armstrong Stadium
12:00pm
 Women's Doubles - Quarterfinals
Venus Williams (USA)
Serena Williams (USA)
vs.
Ekaterina Makarova (RUS) [4]
Elena Vesnina (RUS) [4]

 Men's Singles - Round 4
Marin Cilic (CRO) [14]
vs.
Gilles Simon (FRA) [26]

 Men's Singles - Round 4
Tomas Berdych (CZE) [6]
vs.
Dominic Thiem (AUT)

Not Before: 5:00pm
 Men's Doubles - Quarterfinals
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
vs.
David Marrero (ESP) [7]
Fernando Verdasco (ESP) [7]

Grandstand
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Catherine Bellis (USA) [1]
vs.
Natalia Vikhlyantseva (RUS)

 Junior Boys' Singles - Round 2
Simone Roncalli (ITA)
vs.
Jared Donaldson (USA) [3]

Not Before: 3:00pm
 Women's Doubles - Quarterfinals
Martina Hingis (SUI)
Flavia Pennetta (ITA)
vs.
Kveta Peschke (CZE) [5]
Katarina Srebotnik (SLO) [5]

 Women's Doubles - Quarterfinals
Cara Black (ZIM) [3]
Sania Mirza (IND) [3]
vs.
Zarina Diyas (KAZ)
Yi-Fan Xu (CHN)

Court 17
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Daniel Appelgren (SWE)
vs.
Francis Tiafoe (USA) [6]

 Junior Boys' Singles - Round 2
Andrey Rublev (RUS) [1]
vs.
Jordi Arconada (ARG)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Michael Mmoh (USA) [3]
Francis Tiafoe (USA) [3]
vs.
Rafael Matos (BRA)
Joao Menezes (BRA)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Naiktha Bains (AUS) [5]
Tornado Alicia Black (USA) [5]
vs.
Vera Lapko (BLR)
Tereza Mihalikova (SVK)

Court 5
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Marcelo Zormann (BRA) [9]
vs.
Andre Biro (HUN)

 Junior Girls' Singles - Round 2
Michaela Gordon (USA)
vs.
Anna Bondar (HUN)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Domagoj Biljesko (CRO)
Andre Biro (HUN)
vs.
Francisco Bahamonde (ARG) [4]
Matias Zukas (ARG) [4]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Catherine Bellis (USA) [1]
Marketa Vondrousova (CZE) [1]
vs.
Marie Bouzkova (CZE)
Greetje Minnen (BEL)

Court 11
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Marie Bouzkova (CZE)
vs.
Jelena Ostapenko (LAT) [2]

 Junior Boys' Singles - Round 2
Filippo Baldi (ITA)
vs.
Taylor Harry Fritz (USA) [14]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Madison Bourguignon (USA)
Ena Shibahara (USA)
vs.
Lucie Wargnier (FRA)
Margot Yerolymos (FRA)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Quentin Halys (FRA)
Akira Santillan (AUS)
vs.
Taylor Harry Fritz (USA) [5]
Tim Van Rijthoven (NED) [5]

Court 13
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Duckhee Lee (KOR) [7]
vs.
Sumit Nagal (IND)

 Junior Boys' Singles - Round 2
Henrik Wiersholm (USA)
vs.
Lucas Miedler (AUT)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Daniel Appelgren (SWE)
Sumit Nagal (IND)
vs.
John McNally (USA)
Gianni Ross (USA)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Gabriella Taylor (GBR)
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
vs.
Katrine Steffensen (USA)
Renata Zarazua (MEX)

Court 4
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Kelly Chen (USA)
vs.
Anna Kalinskaya (RUS) [11]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Miriam Kolodziejova (CZE)
Tamara Zidansek (SLO)
vs.
Ipek Soylu (TUR) [6]
Jil Belen Teichmann (SUI) [6]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Tami Grende (INA)
Luisa Stefani (BRA)
vs.
Kelly Chen (USA)
Claire Liu (USA)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Verena Hofer (ITA)
Bianca Turati (ITA)
vs.
Olga Fridman (UKR) [4]
Jelena Ostapenko (LAT) [4]

Court 6
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Greetje Minnen (BEL)
vs.
Naiktha Bains (AUS) [13]

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Sameer Kumar (USA)
Eduardo Nava (USA)
vs.
Nicolas Alvarez (PER)
Juan Jose Rosas (PER)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Dennis Uspensky (USA)
Mikael Ymer (SWE)
vs.
Orlando Luz (BRA) [2]
Marcelo Zormann (BRA) [2]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Michaela Gordon (USA)
Sofia Kenin (USA)
vs.
Anhelina Kalinina (UKR) [2]
Iryna Shymanovich (BLR) [2]

Court 7
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Anastasiya Komardina (RUS) [12]
vs.
Katerina Stewart (USA)

 Junior Girls' Singles - Round 2
Tereza Mihalikova (SVK)
vs.
Raveena Kingsley (USA)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Jaqueline Cristian (ROU)
Elena Ruse (ROU)
vs.
Caroline Dolehide (USA)
Ingrid Neel (USA)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Stefan Kozlov (USA) [1]
Andrey Rublev (RUS) [1]
vs.
Ryotero Matsumura (JPN)
Jumpei Yamasaki (JPN)

Court 8
11:00am
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Jessica Ho (USA)
Sandra Samir (EGY)
vs.
Viktoria Kuzmova (SVK) [7]
Kristina Schmiedlova (SVK) [7]

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Alexander Bublik (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
vs.
Pedro Iamachkine (PER)
Luis Valero (COL)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Anna Kalinskaya (RUS) [8]
Evgeniya Levashova (RUS) [8]
vs.
Katie Boulter (GBR)
Simona Heinova (CZE)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Yunseong Chung (KOR)
Seong-chan Hong (KOR)
vs.
Tommy Paul (USA)
Henrik Wiersholm (USA)

Court 10
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Olga Fridman (UKR) [16]
vs.
Usue Maitane Arconada (USA)

 Junior Boys' Singles - Round 2
Petros Chrysochos (CYP)
vs.
Omar Jasika (AUS)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Freya Christie (GBR)
Katie Swan (GBR)
vs.
Usue Maitane Arconada (USA)
Kimberly Birrell (AUS)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Omar Jasika (AUS) [6]
Naoki Nakagawa (JPN) [6]
vs.
Reilly Opelka (USA)
Alex Rybakov (USA)

Court 14
11:00am
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Dasha Ivanova (USA)
Qiu Yu Ye (CHN)
vs.
Ioana Loredana Rosca (ROU)
Isabelle Wallace (GBR)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Viktor Durasovic (NOR)
Nicolae Frunza (ROU)
vs.
Jan Choinski (GER)
Hubert Hurkacz (POL)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Matteo Berrettini (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
vs.
Duckhee Lee (KOR) [8]
Marc Polmans (AUS) [8]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Paula Badosa Gibert (ESP) [3]
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) [3]
vs.
Anna Blinkova (RUS)
Anastasiya Komardina (RUS)